PRAWIDŁOWE ZACHOWANIE TURYSTY NA TERENACH CENNYCH PRZYRODNICZO

  • 05.03.2019, 13:58 (aktualizacja 05.03.2019, 14:00)
PRAWIDŁOWE ZACHOWANIE TURYSTY NA TERENACH CENNYCH PRZYRODNICZO
Jeśli planujemy wycieczkę do lasu musimy pamiętać, że to my będziemy gośćmi. Wchodząc w magiczne Góry Sowie, powinniśmy uszanować piękno środowiska naturalnego oraz wszystko to, co w nim żyje. Niestety w dzisiejszym czasach są ludzie, którzy zapominają o zasadach i łamią wszelkie prawa przyrody. Pamiętajmy i zwracajmy innym uwagę, że nie wolno wyrzucać śmieci, wyrywać krzewów, łamać gałęzi, czy płoszyć zwierzęta.

Największym zagrożeniem dla lasu jest ogień. Przepisy zabraniają palenia ognisk w lesie, więc musimy pamiętać żeby tego nie robić. Możemy to uczynić jedynie w miejscach do tego wyznaczonych, specjalnie oznakowanych i odpowiednio zabezpieczonych przed zaprószeniem ognia. Pamiętaj! z ogniem nie ma żartów - więc nie rozpalaj ognisk, nie wyrzucaj szklanych opakowań i niczego co może być przyczyną zapłonu lasu.

Wyrzucanie śmieci w lesie jest przejawem braku poszanowania dla miejsca w którym się znajdujemy. Podczas leśnych wędrówek często napotykamy puste plastikowe butelki, puszki, czy nawet całe worki ze śmieciami. Taki widok na pewno nie jest miły dla oka, a tym bardziej dla miejsca, w którym je porzucono. Nikt inny tego nie czyni jak my sami ludzie, dlatego to od naszej wrażliwości i reagowania na negatywne zachowania zależy czystość otaczającego nas miejsca. Pamiętajmy sami nie żyjemy na tym świecie i powinniśmy uszanować to, co otrzymaliśmy od natury za darmo. Śmieci, które przynieśliśmy do lasu zawsze i obowiązkowo powinniśmy spakować do plecaka i wyrzucić do śmietnika w drodze powrotnej w domu.

Zdarza się, że często napotykamy dzikie zwierzęta w lesie. Nie należy ich, płoszyć, dotykać, przenosić w inne miejsca, głaskać czy zabierać do domu. Takie zwierzę jeśli już się pokazuje człowiekowi to istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że może być ciężko chore. W przypadku napotkania rannego stworzenia, jedynie co możemy zrobić to powiadomić odpowiednie służby leśne, które udzielą zwierzęciu pomocy. Należy pamiętać żeby w żadnym wypadku nie dotykać chorego zwierzaka ponieważ możemy zarazić się np. wścieklizną lub inną groźną chorobą. Nie wolno też celowo niszczyć jaj gniazdujących ptaków, mrowisk i wykopanych nor.

Góry Sowie są jedynym w swoim rodzaju bogactwem dla nas wszystkich , więc korzystając z unikalnego piękna natury powinniśmy zawsze zachować umiar i rozsądek. Wchodząc do lasu zadbajmy o przyszłe pokolenia, które po nas się narodzą , żeby też mogły cieszyć się jego piękna.

_
Podziel się:

Pozostałe