JAK DBAĆ O LAS

  • 13.05.2019, 22:28
JAK DBAĆ O LAS
Góry Sowie są jedynym i niepowtarzalnym w swoim rodzaju bogactwem dla nas wszystkich. Korzystając z unikatowego piękna naturalnego powinniśmy zawsze zachowywać umiar i rozsądek. Planując wycieczkę do lasu pamiętajmy, że to my jesteśmy gośćmi. Wchodząc w magiczne Góry Sowie uszanujmy piękno środowiska naturalnego. Pamiętajmy i zwracajmy innym uwagę, że nie wolno wyrzucać śmieci, wyrywać krzewów, łamać gałęzi, czy płoszyć zwierzyny. Jeśli zabraliśmy ze sobą pełną butelkę napoju, to tym prościej wrócić do domu z pustą. Nigdy nie wolno wychodzić po za wyznaczone szlaki. Jeśli chcesz w pamięci zostawić niezapomniane wspomnienia najlepiej uwiecznij je na zdjęciach. Nie zrywaj kwiatów będących pod ochroną. Ktoś inny po Tobie też chce nacieszyć oko ich widokiem. Zadbajmy wspólnie o lasy, aby przyszłe pokolenia mogły się cieszyć jego naturalnym pięknem
  1. Las śmieci nie produkuje – to my je tam wyrzucamy.
  2. Zaśmiecanie polskich lasów gwałtownie rośnie. W 2008 roku Lasy Państwowe wydały na zbieranie śmieci w lasach 9,5 mln zł. W minionym roku leśnicy usunęli z lasów dziesiątki tysięcy metrów sześciennych odpadów, z których można wznieść wysypisko wielkości Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
  3. Śmieci w lesie to poważne zagrożenie. W wyniku rozkładu odpadów do gleby i wód gruntowych przedostają się toksyczne substancje (resztki chemicznych środków ochrony roślin, przeterminowane leki, metale ciężkie).
  4. Dzikie wysypiska śmieci w lesie prowadzą do zaburzeń funkcjonowania ekosystemów leśnych, nierzadko śmierci występujących wokół drzewostanów.
  5. Odpady z czasem zaczynają się rozkładać. Następuje rozwój bakterii chorobotwórczych i niebezpiecznych grzybów. Nieprzyjemne dla człowieka zapachy przyciągają zwierzęta roznoszące groźne choroby: szczury, komary, muchy.
  6. Powstające na dzikim wysypisku biogazy mogą doprowadzić do samozapłonu odpadów i uwolnienia do atmosfery, gleby i wody substancji trujących, również rakotwórczych.
  7. Torebki foliowe porzucone w lesie połykane są przez zwierzęta, co prowadzi do ich śmierci. Odłamki szkła lub metalu powodują okaleczenia, a linki oraz sznurki, znoszone przez ptaki do gniazd – plątanie nóg piskląt.

 

 

 

 

 

_
Podziel się:

Pozostałe