Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 02:17

GATUNKI CHRONIONE

PIERWIOSNKA WYNIOSŁA
PIERWIOSNKA WYNIOSŁA

Pierwiosnka wyniosła to średniej wielkości bylina, która często mylona jest z pierwiosnką lekarską.

30.05.2019 20:31
DZIEWIĘĆSIŁ BEZŁODYGOWY
DZIEWIĘĆSIŁ BEZŁODYGOWY

Nazwa tej rośliny jest tak stara jak wierzenia w jej magiczne właściwości. Wykorzystywana była w medycynie dawnej, jak i przy odprawianiu "czarów".

30.05.2019 20:29
FRUCZAK GOŁĄBEK (Macroglossum stellatarum)
FRUCZAK GOŁĄBEK (Macroglossum stellatarum)

Owad to czy ptak? Widząc fruczaka gołąbka zastanawiamy się, czy przypadkiem nie jest to jakiś koliberek, ponieważ często przypisuje mu się miano „polskiego kolibra”. Wszystko to za sprawą niezwykłych umiejętności tego motyla, który potrafi zawisnąć w powietrzu niemalże nieruchomo i za pomocą swojej długiej ssawki spijać nektar z kwiatów. Fruczak gołąbek należy do rodziny zawisakowatych (Sphingidae), która może poszczycić się tym, że są najlepiej latającymi motylami na świecie. Fruczak gołąbek porusza swoimi skrzydłami do 80 razy na sekundę !!!

30.05.2019 13:40
LILIA ZŁOTOGŁÓW
LILIA ZŁOTOGŁÓW

Niewątpliwie można powiedzieć, że lilia złotogłów to jedna z najpiękniejszych dziko rosnących roślin. Niestety z uwagi na swoje walory estetyczne jest często niszczona - dlatego została objęta ochroną ścisłą. Lilię złotogłów najczęściej można spotkać w rzadkich i widnych lasach, zdecydowanie rzadziej pojawia się w zaroślach. Czasem występuje w trawiastych miejscach pośród skał. Roślina wzrasta do metra wysokości. Lilia złotogłów kwitnie w czerwcu i lipcu, a jej kwiaty intensywniej pachną wieczorem i nocą. Tym sposobem wabią latające nocą ćmy, które niczym kolibry wysysają nektar z kwiatów. W ciągu dnia przy liliach spotkać możemy Fruczaka gołąbka, a o zmierzchu resztę przedstawicieli rodziny zawisakowatych.

23.05.2019 19:04
FLORA GÓR SOWICH
FLORA GÓR SOWICH

Szata roślinna Gór Sowich przez wiele lat kształtowana była zarówno przez czynniki naturalne jak i wpływ działalności ludzkiej.

13.05.2019 22:14
NAPARSTNICA PURPUROWA – KRÓLOWA GÓR SOWICH
NAPARSTNICA PURPUROWA – KRÓLOWA GÓR SOWICH

Dzwony Zmarłych, Palce Wróżek, Psi Palec, Lwia Paszcza, Rękawiczka Naszej Pani… To tylko niektóre nazwy naparstnicy, która kształtem i wielkością przypomina właśnie naparstek. Jej wygląd i trujące właściwości proszą się wręcz o wymyślanie opowieści z nią związanych…

06.05.2019 15:58
CZYM JEST OBSZAR NATURA 2000?
CZYM JEST OBSZAR NATURA 2000?

Obszar Natura 2000 to nowa forma ochrony przyrody wprowadzona do polskiego prawa w 2004 r., funkcjonująca niezależnie od istniejących od dawna parków narodowych, rezerwatów przyrody i innych form.

11.04.2019 09:38
NA SZLAKACH W GÓRACH SOWICH Z PEWNOŚCIĄ SPOTKASZ NIETOPERZA
NA SZLAKACH W GÓRACH SOWICH Z PEWNOŚCIĄ SPOTKASZ NIETOPERZA

Sowy to nie jedyne nocne zwierzęta Gór Sowich. Region ten jest także znany i przyrodniczo ważny z powodu zamieszkujących go nietoperzy. Co prawda zimą trudno je zobaczyć, nie zmienia to jednak faktu, iż są tu obecne przez cały rok.

01.03.2019 10:11
PODKOWIEC MAŁY
PODKOWIEC MAŁY

Niegdyś skrajnie rzadki, obecnie, głównie dzięki działaniom ochronnym, jego populacja w Polsce znacznie się wzmocniła. Podobnie jak nocek orzęsiony zimuje w podziemiach, zaś rozród odbywa na poddaszach. Występuje wyłącznie na południu kraju, na terenach górskich i wyżynnych. To tzw. Kraina Podkowca. W Górach Sowich pojedyncze osobniki obserwowane są zimą, ale zaledwie od kilku lat.

01.03.2019 10:06
MOPEK ZACHODNI
MOPEK ZACHODNI

Charakterystycznie ciemno ubarwiony nietoperz średnich rozmiarów. Zamieszkuje dziuple i szczeliny w drzewach, czasem spotykany bywa też w szczelinach ścian budynków. Zimuje w kryjówkach podziemnych, najczęściej w rejonach najchłodniejszych, często tuż przy otworach wejściowych jaskiń i sztolni. Nierzadko hibernuje w dużych grupach. W ostatnich latach w regularnie kontrolowanych zimowiskach Gór Sowich coraz rzadziej obserwowany, prawdopodobnie w ciepłe zimy wybiera mniej izolowane schronienia, w których trudno go odnaleźć.

01.03.2019 09:52