Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 05:57

GATUNKI CHRONIONE

ULOTKI INFORMUJĄ I EDUKUJĄ
ULOTKI INFORMUJĄ I EDUKUJĄ

W ramach realizowanego projektu pod nazwą „Unikalne Piękno Środowiska Naturalnego Gór Sowich” na terenie całego Dolnego Śląska pojawiły się pierwsze ulotki dotyczące unikatowego piękna Gór Sowich. Każdy, kto otrzyma taką ulotkę będzie mógł dowiedzieć się o chronionych gatunkach występujących w naszych górach. Ulotka zima 2019 poświęcona jest głównie sowom oraz nietoperzom.

22.02.2019 07:47
USZATKA
USZATKA

Sowa ta jest drapieżnym ptakiem należącym do rodziny puszczykowatych. Podczas dnia przesiaduje najczęściej w zacienionej koronie starych drzew. Aktywna jest za to w czasie nocy. Na polowanie udaje się najczęściej o zmierzchu. Uszatka zwyczajna jest częściowo osiadłym gatunkiem, rzadko podejmuje wędrówki i koczowania. Uszatka zwyczajna przebywa w lasach iglastych, mieszanych oraz na ich obrzeżach. Uszatka choć jest niewiele większa od gołębia robi dużo większe wrażenie przez okazalszą głowę i skrzydła.

18.02.2019 18:07
SÓWECZKA
SÓWECZKA

To najmniejsza sowa występująca w Górach Sowich, ale również całej Europie. Jak widać na załączonych zdjęciach ma krępą sylwetkę. Okrągła niewielka głowa, spłaszczona, tułów okrągły z krótkim, brunatnym ogonem. Żyję w koronach drzew i jest trudna do obserwacji, choć mało płochliwa. Sóweczka jest aktywna również w ciągu dnia, poluję głównie na małe ptaki i gryzonie. Lęgi tych sów odbywają się w dziuplach po dzięciole dużym o średnicy 4-6 cm, samica znosi 4-5 jaj. Podlega ochronie ścisłej.

18.02.2019 13:57
SOWY - GÓRY SOWIE ZIMĄ
SOWY - GÓRY SOWIE ZIMĄ

Mamy dla Was kilka zdjęć realizowanych w w ramach projektu - zobaczcie sami jakie cuda natury!

31.01.2019 19:14    2
PUCHACZ ZWYCZAJNY
PUCHACZ ZWYCZAJNY

Puchacz (Bubo bubo) największa europejska sowa o masywnej sylwetce i dużej głowie z charakterystycznymi pękami piór tworzących tzw. uszy długie na głowie. Oczy ptaków są duże, pomarańczowe. Zasiedla miejsca dzikie niedostępne (wąwozy, jary, ściany skalne) wrażliwy na niepokojenie przez ludzi. Pożywieniem dla puchaczy są ssaki i ptaki, potrafi upolować jeża, zająca czy lisa a z ptaków np. myszołowy czy mniejsze sowy. Gniazd puchacze nie budują, samica znosi 2-3 jaja na półce skalnej lub na ziemi, zajmują też duże gniazda po ptakach szponiastych. Gatunek objęty jest ścisłą ochroną strefową.

20.01.2019 13:21    2
PUSZCZYK ZWYCZAJNY
PUSZCZYK ZWYCZAJNY

Puszczyk (Strix aluco) to najpospolitszy gatunek sowy w naszym kraju, zasiedla lasy, parki z dziuplastymi drzewami czasami ruiny czy strychy. Występuje w dwóch odmianach barwnych szarej i brunatnej, ma czarne oczy bez "uszu". Pokarmem puszczyków są głównie gryzonie i drobne ptaki. Gniazd puszczyki nie budują, lęgną się w dziuplach drzew, gdzie w marcu samice znoszą 2-4 białe jaja. Gniazduje też w specjalnych budkach lęgowych.

02.01.2019 19:58
NOCEK ORZĘSIONY
NOCEK ORZĘSIONY

Nietoperz średnich rozmiarów, o charakterystycznie (szczególnie w okresie zimowym) zmierzwionym futerku. Bardzo rzadki – w Polsce występuje jedynie w regionach południowych: górskich i wyżynnych. W regionie Gór Sowich spotykany regularnie od kilkunastu lat, ale dotąd jedynie w okresie zimowym. Zimuje w ciepłych schronieniach podziemnych, kolonie rozrodcze znane są w Polsce z poddaszy budynków, głównie sakralnych.

02.01.2019 19:52
NOCEK DUŻY
NOCEK DUŻY

Jeden z naszych największych nietoperzy krajowych. Żeruje w lasach łowiąc owady z powierzchni ziemi, goniąc biegające wśród ściółki chrząszcze. Zimuje w kryjówkach podziemnych, przeważnie w ich najcieplejszych i najbardziej zacisznych zakamarkach. Nierzadko hibernuje w grupach. Latem samice zakładają stanowiska rozrodcze na poddaszach budynków. Ze strychu kamienicy w Rościszowie znana jest jedna z największych w Polsce kolonii tego gatunku. W ostatnich latach obserwowany jest stały, niepokojący spadek liczebności nocka dużego w Polsce.

02.01.2019 19:19
PEŁNIK EUROPEJSKI
PEŁNIK EUROPEJSKI

Pełnik europejski to bylina, dorastająca do 60 cm wysokości, tworzy skupiska. Ma wzniesione, pojedyncze, rzadko rozgałęzione łodygi.

02.01.2019 13:59
ARNIKA GÓRSKA
ARNIKA GÓRSKA

Arnika górska znajduje się pod całkowitą ochroną. Jest rośliną o żółtych kwiatach podobnych do stokrotki. Kwitnie od połowy lata do wczesnej jesieni. Rośnie w miejscach nasłonecznionych, piaszczystych, na kwaśnych glebach, bogatych w humus.

02.01.2019 13:55