Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 15:09

Artykuły

REKLAMUJEMY GÓRY SOWIE NA LATO
REKLAMUJEMY GÓRY SOWIE NA LATO

To już kolejny spot telewizyjny, który emitowany będzie w telewizji oraz internecie na terenie Dolnego Śląska. Przez cały wrzesień w Radiu Wrocław będzie można usłyszeć spot radiowy dotyczący naszego projektu. "Góry Sowie na lato - obcuj z przyrodą odpowiedzialnie. Zobacz jak dbać o zagrożone gatunki i środowisko Gór Sowich na "wgorysowie.pl" - Zapraszam - Artur Orzech"

26.08.2019 08:39
UNIKALNE PIĘKNO GÓR SOWICH W LETNIEJ ODSŁONIE
UNIKALNE PIĘKNO GÓR SOWICH W LETNIEJ ODSŁONIE

Góry Sowie warto zwiedzać o każdej porze roku. Jednak najwięcej turystów przyjeżdża tu latem.

23.08.2019 12:00
EDUKUJEMY I INFORMUJEMY, CZYLI LATO 2019
EDUKUJEMY I INFORMUJEMY, CZYLI LATO 2019

Nie możemy zapominać o edukacji jeśli chcemy, aby nasze dzieci oddychały czystym powietrzem, piły czystą wodę i w przyszłości podejmowały działania, które nie będą powodować pogorszenia jakości naszego środowiska. Pod takim hasłem rozpoczynamy etap letni naszej kampanii. Broszurę, którą prezentujemy będzie można nabyć wraz z Gazetą Wrocławską już we wrześniu tego roku.

20.08.2019 15:51
JEZIORO BYSTRZYCKIE - STRATEGICZNE UJĘCIE WODY PITNEJ DLA POWIATU DZIERŻONIOWSKIEGO
JEZIORO BYSTRZYCKIE - STRATEGICZNE UJĘCIE WODY PITNEJ DLA POWIATU DZIERŻONIOWSKIEGO

Dzięki realizacji projektu przez spółkę Wodociągi i Kanalizacja w Dzierżoniowie pn. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie gmin powiatu dzierżoniowskiego”, modernizacji infrastruktury i unowocześnieniu stacji uzdatniania wody w Lubachowie akwen Jeziora Bystrzyckiego zasila w wodę pitną cały Powiat Dzierżoniowski aż w 80%. Woda przepompowywana jest rurociągami i rozprowadzana po całym regionie mieszając się z innymi ujęciami dostępnymi na Ziemi Dzierżoniowskiej. Wspólne działania gmin doprowadziły nie tylko do rewitalizacji systemu uzdatniania wody, ale poprzez edukację zmieniają świadomość mieszkańców pod hasłem: „Czysta woda w każdym kranie – tylko czyste ścieki do rzeki”.

30.07.2019 07:14
PAŹ ŻEGLARZ
PAŹ ŻEGLARZ

Jest to gatunek motyla dziennego z rodziny paziowatych. Rozpiętość skrzydeł tego motyla wynosi od 70 do 80 mm. Skrzydła jasnożółte z półksiężycowatymi plamami jasnoniebieskiej barwy zlokalizowanymi wzdłuż zewnętrznego brzegu i pomarańczową plamą u wierzchołka. Tylna para skrzydeł zwieńczona jest długimi ogonami. Objęty jest ochroną gatunkową. Spotykany rzadko, lokalnie w coraz mniejszych ilościach. Zauważyć go można na skałkach, nasłonecznionych pagórkach, polanach i sadach. Pamiętaj fotografuj, oglądaj, nie łap. Daj się nacieszyć innym turystom z jego widoku i naturalnego piękna w Górach Sowich.

27.07.2019 10:58    1
BOCIAN CZARNY W GÓRACH SOWICH
BOCIAN CZARNY W GÓRACH SOWICH

W przeciwieństwie do blisko spokrewnionych bocianów białych, które można spotkać praktycznie w każdym zakątku Gór Sowich bociany czarne przebywają pojedynczo lub w parach, zamieszkują głównie mokradła oraz okolice rzek, czy wód śródlądowych. Są płochliwe i skryte, dlatego ich spotkanie nie jest tak oczywiste. Gniazda zazwyczaj umiejscowione są na dużych leśnych drzewach, przeważnie zrzucających liście, czasem zaś iglastych. Zdarzają się również gniazda umiejscowione na skałach, czy pod nawisami skalnymi w przypadku obszarów górskich. Samica składa od 2 do 5 jaj o szarawej skorupce. Obydwa ptaki z pary wysiadują je przez 32–38 dni. Po 60–71 dniach życia młode w pełni się opierzają.

25.07.2019 10:40    1
SALAMANDRA PLAMISTA
SALAMANDRA PLAMISTA

Jest to charakterystycznie ubarwiony płaz występujący w Górach Sowich z jaskrawożółtymi, czasami pomarańczowymi, brązowymi lub białawymi plamami na całym ciele. Każdy osobnik ma inne ubarwienie (kształt plam). Skóra zawiera liczne, silne gruczoły jadowe. Salamandra plamista ma masywne ciało, dużą głowę i dobrze wykształcone odnóża. Ciało jest lekko spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Ogon jest krótszy od tułowia, walcowaty, węższy na końcu niż u nasady. Zasiedla górskie lasy, wyżyny, bardzo rzadko tereny na nizinach. Jest aktywna nocą, w dzień można ją zobaczyć w deszczowe dni. Porusza się niezdarnie. Od swojej kryjówki oddala się zaledwie na kilka metrów. Potrafi wydawać ciche piski. W ludowych przesądach salamandra była odporna na ogień, a nawet potrafiła gasić pożar. Alchemicy próbowali jej używać do pozyskiwania złota. Salamandra plamista jest pod całkowitą ochroną gatunkową w naszym kraju.

22.07.2019 10:23    1
ZASKRONIEC ZWYCZAJNY
ZASKRONIEC ZWYCZAJNY

Na ścieżkach w Górach Sowich szczególnie w słoneczne dni spotkać można Zaskrońca zwyczajnego. Jest to średniej wielkości wąż o smukłym ciele. Charakteryzuje się ubarwieniem szarym przechodzącym w różne odcienie, na tle którego często widoczne są dobrze liczne drobne ciemniejsze plamki, układające się niekiedy w rzędy. Z tyłu głowy uwagę zwracają charakterystyczne dwie, duże żółte lub kremowe plamy często z czarną obwódką. W zależności od podgatunku jak i populacji można spotkać zarówno węże o dość jednolitym ubarwieniu jak i takie, u których plamisty wzór jest wyraźnie widoczny. Spód ciała początkowo kremowy później ciemniejszy z licznymi jasnymi plamami. Samce rzadko przekraczają 70 cm i są mniejsze od samic osiągających przeciętnie 100-120 cm.

17.07.2019 18:45
INTERAKTYWNE CENTRUM POSZANOWANIA ENERGII
INTERAKTYWNE CENTRUM POSZANOWANIA ENERGII

Jest to placówka edukacyjna o charakterze proekologicznym stworzona w Bielawie dzięki współpracy miasta z Niemiecką Fundacją Ochrony Środowiska (DBU) i Unią Europejską. Niezwykłość tego projektu polega na udanym połączeniu historii, ze spojrzeniem w przyszłość. Historyczna jest sama lokalizacja Interaktywnego Centrum Poszanowania Energii, znajduje się ono bowiem na terenie pochodzącej z początku XX wieku stacji pomp, która zbudowana została w 1909 roku i dostarczała przez dziesięciolecia wodę do pobliskich zakładów włókienniczych. Dzięki inicjatywie miasta obiekt ten zyskał drugie życie. Obok części muzealnej z zachowaną starą stacją pomp, stworzono nowoczesną placówkę dydaktyczną, której celem jest edukacja ekologiczna w różnych grupach wiekowych. Uczestnicy prowadzonych zajęć zgłębiają wiedzę na temat możliwości pozyskiwania energii w szczególności ze źródeł odnawialnych, a także metod jej poszanowania. Dzięki bogatemu wyposażeniu placówki w pomoce dydaktyczne uczestnicy mogą w sposób aktywny śledzić procesy wytwarzania energii dawniej i dziś.

14.07.2019 11:46
SZKOŁA LEŚNA W BIELAWIE – PRZYKŁADOWY OŚRODEK EDUKACYJNY
SZKOŁA LEŚNA W BIELAWIE – PRZYKŁADOWY OŚRODEK EDUKACYJNY

Jest to terenowy ośrodek edukacyjny, położony w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Placówka ma na celu promowanie wśród najmłodszych ludzi postaw proekologicznych i stanowi element strategii edukacji ekologicznej. Dzięki uczestnictwu w zajęciach dzieci mogą zobaczyć w rzeczywistości to, czego wcześniej uczyły się na lekcjach, wykonać ciekawe doświadczenia, zaobserwować wiele zjawisk przyrodniczych. Wszystko to buduje poczucie więzi z naturalnym otoczeniem oraz kształtuje świadomość dzieci w zakresie poszanowania środowiska naturalnego.

10.07.2019 08:10