Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 15 maja 2024 18:08

Artykuły

ŻMIJA ZYGZAKOWATA
ŻMIJA ZYGZAKOWATA

To jadowity gad z rodziny żmijowatych o charakterystycznym, zygzakowatym wzorze na grzbiecie. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych, co oznacza, że jest stosunkowo liczny i nie grozi mu wyginięcie w najbliższej przyszłości. W Polsce żmija jest objęta całkowitą ochroną prawną. Ze względu na niebezpieczeństwo śmiertelnego ukąszenia żmija jest powszechnie tępiona przez ludzi. Ta jednak kąsa tylko w ostateczności, stara się uciekać przed człowiekiem. Warto zauważyć, że żmija jest zwierzęciem bardzo pożytecznym poprzez tępienie ogromnej liczby szkodników. Największym wrogiem tego gatunku jest człowiek oraz jeż. Ukąszenie jest jadowite i zagraża zdrowiu oraz życiu człowieka. W przypadku ukąszenia konieczne jest podanie surowicy przeciwjadowej. Szczególnie niebezpieczne są ukąszenia przez żmiję dla dzieci i osób starszych. Jad wywołuje martwicę tkanek, kłopoty z układem krążenia, opuchliznę i ból, porażenie.

08.07.2019 09:06
HYDROGRAFIA GÓR SOWICH
HYDROGRAFIA GÓR SOWICH

Cały obszar Gór Sowich odwadniany jest przez rzeki dorzecza Odry. Mniejsze z nich, takie jak Piława, Budzówka, Pieszycki Potok i położone po przeciwległej stronie gór Włodzica, Ścinawka i Dzik, wpadają do Bystrzycy oraz do Nysy Kłodzkiej, bezpośrednich dopływów Odry. Najważniejszą z sowiogórskich rzek jest bez wątpienia Bystrzyca, która w przeszłości była dla mieszkańców tych ziem powodem licznych problemów, związanych z wylewaniem podczas długotrwałych opadów. Również dzisiaj jest to rzeka groźna, mimo że w latach 1912-14 zbudowano na niej zaporę wodną ponad Lubachowem tworząc Jezioro Bystrzyckie, niszcząc przy okazji malowniczo położoną wieś o romantycznej nazwie Schlesiertal (Śląska Dolina).

15.06.2019 12:24
KONKURSY O GÓRACH SOWICH!
KONKURSY O GÓRACH SOWICH!

Już 1 lipca startują konkursy dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych pn. "Unikalne piękno środowiska naturalnego Gór Sowich" o łącznej puli nagród przekraczającej 20 000 zł!

11.06.2019 08:44
GÓRY SOWIE - FILM WIOSENNY
GÓRY SOWIE - FILM WIOSENNY

Na wiosnę w Górach Sowich wszystko budzi się do życia. Jest to unikatowe miejsce nie tylko na mapie Dolnego Śląska, ale również całej Polski. W górach tych można zobaczyć zagrożone wyginięciem gatunki fauny i flory, wpisane do czerwonej księgi zwierząt i roślin.

10.06.2019 18:05
WIOSENNE ULOTKI INFORMUJĄ I EDUKUJĄ
WIOSENNE ULOTKI INFORMUJĄ I EDUKUJĄ

W ramach realizowanego projektu pod nazwą „Unikalne Piękno Środowiska Naturalnego Gór Sowich” na terenie całego Dolnego Śląska pojawią się kolejne już ulotki i broszury oraz plakaty dotyczące unikatowego piękna Gór Sowich. Każdy, kto otrzyma taką ulotkę będzie mógł dowiedzieć się o chronionych gatunkach fauny i flory występujących w naszych górach. Ulotka wiosna 2019 poświęcona jest głównie wyjątkowym chronionym roślinom.

30.05.2019 20:44
KOKORYCZKA WIELOKWIATOWA
KOKORYCZKA WIELOKWIATOWA

Kokoryczka zimuje w postaci kłącza pod powierzchnią ziemi. Każdego roku z kłącza wyrasta pęd nadziemny, który jesienią zamiera

30.05.2019 20:36
WAWRZYNEK WILCZEŁYKO
WAWRZYNEK WILCZEŁYKO

Zdecydowanie jest to jeden z pierwszych zwiastunów wiosny. To dlatego, że jego jaskraworóżowe kwiaty mogą się pojawić jeszcze gdy leży śnieg, zanim na krzewie pojawiają się liście.

30.05.2019 20:34
PIERWIOSNKA WYNIOSŁA
PIERWIOSNKA WYNIOSŁA

Pierwiosnka wyniosła to średniej wielkości bylina, która często mylona jest z pierwiosnką lekarską.

30.05.2019 20:31
DZIEWIĘĆSIŁ BEZŁODYGOWY
DZIEWIĘĆSIŁ BEZŁODYGOWY

Nazwa tej rośliny jest tak stara jak wierzenia w jej magiczne właściwości. Wykorzystywana była w medycynie dawnej, jak i przy odprawianiu "czarów".

30.05.2019 20:29
FRUCZAK GOŁĄBEK (Macroglossum stellatarum)
FRUCZAK GOŁĄBEK (Macroglossum stellatarum)

Owad to czy ptak? Widząc fruczaka gołąbka zastanawiamy się, czy przypadkiem nie jest to jakiś koliberek, ponieważ często przypisuje mu się miano „polskiego kolibra”. Wszystko to za sprawą niezwykłych umiejętności tego motyla, który potrafi zawisnąć w powietrzu niemalże nieruchomo i za pomocą swojej długiej ssawki spijać nektar z kwiatów. Fruczak gołąbek należy do rodziny zawisakowatych (Sphingidae), która może poszczycić się tym, że są najlepiej latającymi motylami na świecie. Fruczak gołąbek porusza swoimi skrzydłami do 80 razy na sekundę !!!

30.05.2019 13:40